NORTHERN CURLING CLUB - 2019-20 SCHEDULE
TEAMS
  1 - Okumura   5 - Reischek   9 - C. Normandeau  
  2 - T. Normandeau 6 - Thomas   10 - Anderson    
  3 - Dutiaume   7 - Taylor        
  4 - Chin   8 - Eyolfson        
POINTS
Round Robin W 8 pts L 3 pts
A group W 10 pts L 5 pts
B group W 9 pts L 4 pts
PRIZES
Grand Aggregate = $150
'A' Winner = $150 'A' Runner Up = $75
'B' Winner = $75 'C' Winner = $37.5
Beer Event Winner = $15


ROUND ROBIN
8:50am start unless noted.
1 Hour 45 min bell OR 8 ends. Then Skip rocks.
SHEET 2 3 4 5 6  
Oct 20 Dutiaume
vs
C. Normandeau
Eyolfson
vs
Okumura
Thomas
vs
Anderson
T. Normandeau
vs
Chin
Taylor
vs
Reischek
 
Oct 27 Eyolfson
vs
Anderson
T. Normandeau
vs
Reischek
C. Normandeau
vs
Chin
Okumura
vs
Taylor
Dutiaume
vs
Thomas
 
Nov 03 Okumura
vs
T. Normandeau
Dutiaume
vs
Chin
Reischek
vs
Thomas
Taylor
vs
Eyolfson
C. Normandeau
vs
Anderson
 
Nov 10 Taylor
vs
Dutiaume
Okumura
vs
Thomas
T. Normandeau vs
C. Normandeau
Reischek
vs
Anderson
Eyolfson
vs
Chin
 
Nov 17 Chin
vs
Reischek
C. Normandeau
vs
Eyolfson
Anderson
vs
Okumura
Dutiaume
vs
T. Normandeau
Thomas
vs
Taylor
 
Nov 24 C. Normandeau
vs
Okumura
Reischek
vs
Dutiaume
Chin
vs
Taylor
Eyolfson
vs
Thomas
Anderson
vs
T. Normandeau
 
Dec 01 Anderson
vs
Taylor
Thomas
vs
T. Normandeau
Eyolfson
vs
Dutiaume
Chin
vs
Okumura
Reischek
vs
C. Normandeau
 
Dec 08 Reischek
vs
Eyolfson
Chin
vs
Anderson
Taylor
vs
T. Normandeau
Thomas
vs
C. Normandeau
Okumura
vs
Dutiaume
 
Dec 15 Thomas
vs
Chin
Taylor
vs
C. Normandeau
Okumura
vs
Reischek
Anderson
vs
Dutiaume
T. Normandeau
vs
Eyolfson
Turkey Shoot 8:00 am
         
GROUP ROUND
Teams are ranked 1-10 based on Round Robin play
A GROUP: Teams 1-5 A1-A5
B GROUP: Teams 6-10 B1-B5
Interlocking/Crossover games use points from higher group
Team with most points after Group Round is Grand Aggregate Champion
SHEET 2 3 4 5 6
Jan 05 A2 vs A3 B2 vs B3 A4 vs A5 B4 vs B5 A1 vs B1
Jan 12 B1 vs B5 A1 vs A5 B3 vs B4 A3 vs A4 A2 vs B2  
Jan 26 A1 vs A4 B1 vs B4 A2 vs A5 B2 vs B5 A3 vs B3  
Feb 02 B3 vs B5 A3 vs A5 B1 vs B2 A1 vs A2 A4 vs B4  
Feb 09 B2 vs B4 A2 vs A4 A1 vs A3 B1 vs B3 A5 vs B5 Calcutta 8:00 am  
A GROUP B GROUP
A1 - T. Normandeau B1 - Taylor
A2 - Reischek B2 - Thomas
A3 - Okumura B3 - Eyolfson
A4 - Anderson B4 - Chin
A5 - Dutiaume B5 - C. Normandeau
PLAYOFFS
Playoff format has been amended to a 6 draw, double knock-out system.
Feb 16 Draw 1 Mar 08 Draw 4
Feb 23 Draw 2 Mar 15 Semi-finals & P-Pot  
Mar 01 Draw 3 Mar 22 Finals